WŁOCHY: UMBRIA I TOSKANIA. SZLAKIEM SACRUM

WŁOCHY: UMBRIA I TOSKANIA. SZLAKIEM SACRUM
Ziemia świętych i mistyków…
TERMIN: 10.08-19.08.2024 (PIELGRZYMKA: 10 DNI)

W PROGRAMIE: BOLONIA – PADWA – LUKKA – PIZA – SAN GIMIGNANO – SIENA – PIENZA –
MONTEPULCIANO – ASYŻ – CASCIA – ROCAPORENA – ORVIETO – WENECJA – DEGUSTACJA SERA
DZIEŃ 1 10.08.2024 sobota: Zbiórka uczestników na mszę świętą w godzinach nocnych (ok. 2.00), wyjazd z parafii. Przejazd tranzytowy przez Czechy i Austrię. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg we Włoszech w ok. Padwy (w tym dniu nie ma obiadokolacji z uwagi na możliwy późny przyjazd do hotelu; po w miarę możliwości drodze postój na obiad / przekąskę – we własnym zakresie).
DZIEŃ 2 11.08.2024 niedziela: BOLONIA
Śniadanie, przejazd do BOLONII. -stolicy regionu Emilii Romanii, miasta związanego z postaciami świętych Petroniusza i Dominika. Zwiedzanie miasta: kościół św. Petroniusza, Piazza Maggiore, Piazza del Nettuno z imponującą fontanną Neptuna, siedziba Uniwersytetu Bolońskiego – najstarszego w Europie, Due Torri – dwie krzywe wieże, będące symbolem miasta. Nawiedzenie Bazyliki San Domenico, gdzie przechowywane są doczesne szczątki św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Msza święta, czas wolny i przyjazd do jednego z najbardziej malowniczych regionów Włoch – Toskanii. Zakwaterowanie w hotelu w Montecatini Terme. Możliwy wjazd panoramiczny kolejką na Montecatini Alto (dla chętnych ok. 8 E, wieczorny) i spacer po urokliwej starówce (m.in. kościół z relikwią czaszki św. Barbary), z której
roztacza się przepiękny widok na miasto i okolicę. Obiadokolacja i nocleg w Montecatini Terme.
DZIEŃ 3 12.08.2024 poniedziałek: LUCCA – PIZA
Śniadanie, po którym przejazd do miasta LUKKA – rodzinne miasto kompozytora Giacoma Pucciniego to skromne i niemalże zastygłe w czasie miasto ze świetnie zachowanym systemem murów miejskich. Zwiedzanie miasta: Kościół San Michele in Foro, Bazylika San Frediano z XII-wieczną mozaiką i katedra św. Marcina ze słynną rzeźba św. Marcina dzielącego się swoim płaszczem z żebrakiem. Nawiedzenie sanktuarium, w którym znajdują się relikwie św. Gemmy Umberty Galgani – świętej dziewicy, mistyczki i stygmatyczki -„Oblubienica Króla Ukrzyżowanego”. Następnie PIZA.
Podejdziemy na najsłynniejszy w regionie plac: Campo dei Miracoli (Pole cudów) z Listy UNESCO, na którym znajdują się 4 arcydzieła architektury średniowiecznej: katedra, baptysterium, odchylona od pionu campanilla znana jako „Torre Pendente” czyli “Krzywa wieża” oraz zabytkowa nekropolia. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4 13.08.2024 wtorek: SIENA – SAN GIMIGNANO
Śniadanie, po którym przejazd do SAN GIMIGNANO nazywanego dawniej „Manhattanem średniowiecza” lub „Miastem wież” ze względu na „naszpikowaną” wieżami architekturę. Zwiedzanie starówki: Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, uliczki z licznymi sklepikami z miejscowymi wyrobami. To też miasto św. Finy, mistyczki, której ukazywał się św. Grzegorz Wielki, patronki osób niepełnosprawnych. Następnie przejazd do SIENY uważanej za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Europy. Zwiedzanie: katedra uważana za jedną z najpiękniejszych we Włoszech; wspaniałe baptysterium z chrzcielnicą z XV w. ze złoconymi płaskorzeźbami z brązu autorstwa Donatella, Ghibertiego i Jacopo della Quercia, bazylika św. Dominika z relikwiami św. Katarzyny oraz Piazza del Campo, na którym latem odbywają się słynne
wyścigi zwane Palio. Przejazd do hotelu w okolicy Chianciano Terme, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 5 14.08.2024 środa: MONTEPULCIANO – PIENZA
Śniadanie, po którym przejazd jedną z najpiękniejszych tras „sielskiej” i panoramicznej Toskanii. Odwiedzimy MONTEPULCIANO, skąd pochodzi słynne wino: Vino Nobile Montepulciano. Spacer po mieście na wzgórzu: kościół św. Agnieszki, gotycki ratusz, katedra, studnia Gryfów i Lwów. Przejazd do PIENZY – pierwszego „idealnego miasta renesansu”, a także miejsca pochodzenia słynnego owczego sera „cacio di Pienza” – peccorino. Spacer po starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Porta al Prato, plac Piusa II, katedra, liczne pałace i romantyczne zaułki: Fortuny, Miłości, Pocałunku oraz przepiękny widok na słynną Val d’Orcia, której fragmentem przejedziemy. Dodatkową atrakcją tego dnia będzie uczta dla podniebienia – degustacja lokalnych produktów: sera peccorino i lokalnego wina, z
którego słynie region, z możliwością zakupu. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6 15.08.2024 CZWARTEK ORVIETO – CASCIA – ROCCAPORENA
Śniadanie, po którym przejazd do ORVIETO. Spacer po położonym na wulkanicznym wzgórzu miasteczku słynącym z najpiękniejszej w Umbrii Katedry – Duomo di Orvieto. To miejsce, w którym narodziła się tradycja obchodzenia Święta Bożego Ciała w związku z mającym nieopodal miejsce Cudem Eucharystycznym z 1263 r. Następnie nawiedzenie miejsc związanych ze Świętą Ritą, patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Odwiedzimy ROCCAPORENĘ – miejsce jej narodzin i zamieszkania, a następnie CASCIA – modlitwa przy grobie świętej w Bazylice św. Rity. Czas wolny na modlitwę indywidualną przy grobie świętej. Przejazd na obiadokolację i nocleg w ok. Asyżu.
DZIEŃ 7 16.08.2023 piątek: ASYŻ
Śniadanie, po którym przejazd do ASYŻU. Nawiedzenie Bazyliki św. Franciszka, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka oraz bazyliki św. Klary, w której spoczywają doczesne szczątki założycielki klarysek. W Asyżu znajdują się także relikwie ciała błogosławionego Carlo Acutisa – patrona młodych i wielkiego propagatora Eucharystii. Dla chętnych przejście do kościoła SAN DAMIANO, w którym Chrystus ukazał się św. Franciszkowi a następnie św. Klara założyła zgromadzenie klarysek. Następnie Bazylika Matki Bożej Anielskiej z Ogrodem Różanym, Kaplicą Śmierci Franciszka (Transito) i Porcjunkulą, – kościółkiem podarowanym Franciszkowi przez benedyktynów, który odbudował i w którym objawił się mu
Pan Jezus, obiecując odpust zupełny dla tych, którzy po spowiedzi i Komunii Świętej nawiedzą kapliczkę. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8 17.08.2023 sobota: PADWA
Śniadanie, po którym przejazd na północ kraju do PADWY. Spacer po eleganckim mieście przez rozległy plac – Prato della Valle oraz po urokliwych ulicach starego miasta z budynkami Uniwersytetu Padewskiego, jednego z najstarszych w Europie, gdzie studiowali także liczny polscy naukowcy, pisarze, artyści, ratuszem, pięknymi starymi kamienicami i słynnymi kawiarniami. Nawiedzenie Bazyliki św. Antoniego, zwanej „Cudem Padwy” z grobem świętego; modlitwa i msza święta. Obiadokolacja i nocleg w ok. Padwy.
DZIEŃ 9 18.08.2024 niedziela: WENECJA
Śniadanie, po którym przejazd do WENECJI. Przepłynięcie do historycznej starówki i zwiedzanie słynnego miasta z przewodnikiem: widok na słynny Most Westchnień, Pałac Dożów (z zewnątrz), spacer po placyku i Placu św. Marka, Wieża Zegarowa, Dzwonnica, bazylika św. Marka. Następnie przejście wąskimi uliczkami do Mostu Rialto, najstarszego mostu na Canale Grande i jednego z symboli Wenecji. Msza święta. Obiadokolacja i nocleg w ok. granicy włosko-austriackiej.
DZIEŃ 10 19.08.2024 poniedziałek: Śniadanie, po którym wyjazd z Włoch i przejazd tranzytowy przez Austrię. Po drodze msza święta i wspólny OBIAD. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach nocnych (DZIEŃ 10 / 11).


CENA: grupa min. 49 os.: 1190 zł + 550 euro; grupa min. 45 os.: 1290 zł + 550 E; grupa min. 35 os.: 1590 zł + 550 E
Cena zawiera:

 • przejazd komfortowym autokarem turystycznym,
 • 9 noclegów w hotelach /* – pokoje 2-3 os. z łazienkami:
 • wyżywienie: 9 śniadań, 8 obiadokolacji (śniadania włoskie wzmocnione – serwowane lub w formie bufetu, obiadokolacje
  serwowane 3-daniowe typu włoskiego); 1 obiad (ostatniego dnia),
 • ubezpieczenie KL 20 000 €, NNW 15.000 zł, bagaż 1000 zł (obejmuje choroby przewlekłe i leczenie Covid);
 • opiekę pilota.
  Cena nie zawiera:
 • obowiązkową ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy (20 zł/os. płatne z zaliczką);
 • kwota na opłaty programowe: bilety wstępu, degustacja lokalnych produktów (sera, oliwy, i wina), taksy klimatyczne,
  usługi lokalnych przewodników, opłaty drogowe, parkingowe i wjazdowe do miast, zestawy słuchawkowe, rejs do
  Wenecji i inne wyd. programowe: 150 euro /os. (kwota obowiązkowo płatna u pilota w autokarze, nie podlega rozliczeniu)
 • Napoi do obiadokolacji (zazwyczaj dodatkowo płatne w restauracjach hotelowych);
   Zakwaterowania w pokoju typu SGL – dopłata do pokoju jednoosobowego: 220 euro
   Ubezpieczenia KR (koszty rezygnacji z wyjazdu z przyczyn losowych: 3% lub z przyczyn losowych i chorób przew. 5%)
  Uwagi
   program jest ramowy i kolejność zwiedzania (realizacji punktów i dni programowych) może ulec zmianom (decyduje pilot),
   niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty (ważny minimum 90 dni od daty powrotu do kraju, dotyczy też dzieci)