Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Naszej Parafii. Przyjdź! Jezus czeka na Ciebie!

SHK "Zawisza" - harcerki

druzyna

Czuwaj!
Kaskada to żeńska szósta drużyna lubelska, która należy do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” i działa w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Nasza drużyna powstała w 2005 roku, a jej oficjalne uznanie miało miejsce 30 stycznia 2006 roku. Pierwszą drużynową była druhna Helena Łoś, później drużynę prowadziła druhna Katarzyna Steć oraz jej przyboczna druhna Magdalena Patatyn. Przez wiele lat w Kaskadzie zmieniały się drużynowe i przyboczne. Obecnie tę funkcję pełni druhna Karolina Uniłowska, a przyboczną jest druhna Kaja Jędrychowska. Nasza drużyna powstała z dwóch samodzielnych zastępów: Tygrysa (obecną zastępową jest druhna Maria Prokop) i Kuguara (obecną zastępową jest druhna Zosia Janowska). Nieco później powstał zastęp Pantera (obecna zastępowa to druhna Agnieszka Bocian). W skład naszej drużyny wchodzi 25 osób.

Kuguar
(Zastęp Kuguar)

Czym jest harcerstwo?
Czy można powiedzieć, że harcerstwo to hobby, zainteresowanie, sposób na nudę? Niektórzy tak sądzą, ale nie jest to do końca zgodne z prawdą. Harcerstwo to przyjmowanie określonych wartości, kierowanie się nimi, dawanie świadectwa dobrej postawy w życiu, przygotowanie do realizacji swego życiowego powołania. Harcerstwo to także szanowanie historii naszego kraju, naszego dziedzictwa. Rozwijanie umiejętności oraz pomaganie innym. Harcerstwo to życie w zgodzie z Bogiem i ludźmi, i stawanie się coraz lepszym człowiekiem każdego dnia.
Nawet w tak wielu słowach nie da się dokładnie określić tego, czym jest harcerstwo, ponieważ posiada w sobie potencjał i tajemnicę. Właśnie dlatego wielu młodych chłopców i wiele młodych dziewcząt jest gotowych poświęcić swoje całe dotychczasowe życie, by być harcerzem, czy harcerką i pełnić wolę Bożą, i na drodze tego powołania służyć pomocą każdemu, kto jej potrzebuje. I nie tylko wtedy, gdy ma na sobie mundur. A skoro tylu ludzi jest gotowych podjąć się działania, często kosztem wielu wyrzeczeń względem siebie, to oznacza, że harcerstwo nie może być byle czym, jakimś ewentualnym zajęciem dodatkowym, na które można się zapisać. W Kaskadzie wszystkie to wiemy i dlatego zachęcamy innych do przyłączenia się do nas! Serdecznie zapraszamy!

Pantera
(Zastęp Pantera)

Co robimy na zbiórkach i kiedy one się odbywają?
Zbiórki, czyli spotkania zastępu, odbywają się we wszystkie soboty o godzinie 9.00 rano w harcówce, w  domu parafialnym. To, kiedy się kończą, zależy od tego, w jakim czasie uda nam się zrealizować zadania na dane spotkanie. Zwykle jest to w godzinach popołudniowych (13 – 14).
Na zbiórkach rozwijamy swoje umiejętności (takie jak gotowanie, szycie i inne potrzebne w życiu rzeczy), zainteresowania (uczymy się wiele o przyrodzie, zwierzętach, roślinach i ich właściwościach oraz zastosowaniach poprzez różnego rodzaju gry i zabawy), talenty (dużo śpiewamy, są to piosenki harcerskie, wojenne, szanty), wiedzę (przygotowujemy sporo informacji dotyczących historii naszego kraju, harcerstwa, Kościoła). Oczywiście uczymy się wielu innych rzeczy, jak np. wiązania węzłów, odczytywania pogody ze znaków natury, szyfrów (także alfabetu Morse'a), pierwszej pomocy i wiele, wiele innych. Dostajemy od księdza apele ewangeliczne i dzięki nim lepiej poznajemy naszą katolicką wiarę.
W ciepłe dni organizujemy zbiórki w terenie. Wtedy robimy ognisko, ale żadna pogoda nam nie straszna, w deszczowe dni też potrafimy rozpalić ogień i dobrze się bawić. Oprócz tego w czasie wolnym od szkoły (takim jak święta, ferie, czy majówka) jeździmy na biwaki kilkudniowe pod namiot. Od czasu do czasu mamy zbiórkę drużyny, a właściwie całą drużyną bierzemy udział w  Wielkiej Grze. Wspólnie również uczestniczymy w uroczystościach kościelnych (czytamy czytania, śpiewamy psalmy). Można by wiele jeszcze opowiadać, ale lepiej przyjść do nas i przekonać się osobiście.

Tygrys
(Zastęp Tygrys)

Naszym opiekunem duchowym jest ks. Leszek Sałaga. Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, napisz do Karoliny (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszamy, a szczególnie każdą odważną i lubiącą przygody dziewczynę!!! Do zobaczenia! Czuwaj!

Niedziela
   7.00, 9,00, 10.30,
   12.00, 18.00

Dzień powszedni
   7.00, 7.30, 18.00

Adoracja
Najświętszego Sakramentu

   pn-pt, 8.00-18.00

Nowenna
do NMP Nieustającej Pomocy

   środa, 17.45

Nabożeństwa okresowe
   17.15

                             więcej...

zobacz

Sakramenty

I Komunia Święta

Bierzmowanie

Poprzednia wersja strony

iii

strony 

     

 

 

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki.