Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Naszej Parafii. Przyjdź! Jezus czeka na Ciebie!

Wspomienia z ŚDM ks. Mariusza Salacha

Rozmowa Państwa Ewy i Tomasza Kamińskich (GśA) z wikariuszem parafii, ks. Mariuszem Salachem, na temat wspomnień ze Światowych Dni Młodzieży. 
Wywyiad pochodzi z wrześniowego wydania gazetki 
Głos św. Antoniego.

 

Kiedy rozpoczęły się przygotowania do ŚDM w parafii?

Pierwsze spotkanie parafialnego Sztabu ŚDM odbyło się 15 marca 2015 r., następne były organizowane w rytmie comiesięcznym.

Czy napotykał Ksiądz jakieś trudności?

Ogólnie mogę powiedzieć, że zorganizowanie ŚDM w parafii było przedsięwzięciem wymagającym przygotowań w różnych dziedzinach: duchowo-formacyjnej, programowo – koordynacyjnej, zakwaterowania, wyżywienia, informacji, tłumaczeń, finansowej i jeszcze innych. Dla realizacji tego zadania potrzeba było zebrać grupę ludzi, którzy chcieliby poświęcić swój czas i talenty. Ponadto co jakiś czas pojawiały się nowe wyzwania. W ciągu tego czasu przygotowań do ŚDM i w czasie jego przebiegu miałem cały czas wrażenie, z jednej strony, że jest to wydarzenie, które przekracza możliwości pojedynczej osoby, które nie jest się w stanie ogarnąć samemu, z drugiej zaś strony, doświadczyłem, że Pan Bóg przysyłał osoby, które brały na siebie różne odpowiedzialności i zawsze znajdował się ktoś kto podejmował pojawiające się zadania. Myślę, że piękne dni, pełne niezapomnianych chwil, które przeżyliśmy w naszej parafii w czasie ŚDM były w wielkiej części owocem czasu i energii włożonej przez osoby ze Sztabu.

Jakie sytuacje były dla Księdza szczególnie miłe, może zaskakujące?

Czas przygotowań i same ŚDM były czasem doświadczania wielu miłych przeżyć. Cieszyłem się i byłem pełen podziwu dla zaangażowania się wielu osób w Sztabie parafialnym, w wolontariacie, w rodzinach przyjmujących gości, w parafianach, którzy zarówno ofiarnie wspierali finansowo i materialnie organizowane wydarzenia, jak też licznie uczestniczyli we wspólnych spotkaniach. Podziwiałem też otwartość i ofiarność wielu osób spoza naszej parafii, jak i różnych instytucji czy firm wspierających to wydarzenie. Podziwiałem także postawę naszych gości, a szczególnie ich niezwykłą serdeczność, otwartość, pobożność, cierpliwość, poświęcenie i zdyscyplinowanie. Zaskakującym była dla mnie również atmosfera jedności i wielkiej wzajemnej życzliwości jaka się pojawiła już od pierwszych chwil przyjazdu zagranicznych gości do nas. Wiele wzruszających momentów dostarczyło mi także słuchanie głoszonych katechez i świadectw przez młodych ludzi.

Jak przeżył Ksiądz ŚDM w Krakowie? Które słowa Ojca Świętego były dla Księdza szczególnie ważne?

Niestety nie byłem w Krakowie w czasie ŚDM, ale posiadam książeczkę z wszystkimi przemówieniami papieża Franciszka jakie wygłosił w czasie pobytu w Polsce. W homiliach papieskich głoszonych do młodych w Krakowie powtarza się wołanie, aby wyjść z naszego „ja”, aby stracić swoje życie dla Jezusa, idąc drogą daru z samego siebie. Papież zachęcał, aby iść za Jezusem nie połowicznie lub próbując żyć „podwójnym życiem”, ale aby wyjść ze swoich zabezpieczeń i Jezusa uczynić skarbem swojego życia, wprowadzając Go w środek życia, nie szukając innych skarbów. Wtedy będzie można doświadczać zadowolenia, szczęścia, radości i nadziei w życiu.

Jakie mogą być owoce ŚDM?

Myślę, że ŚDM będą przynosiły owoce w życiu wielu osób. Jakie to będą owoce – czas pokaże. Tymczasem kilka osób z parafialnego Sztabu ŚDM pragnie kontynuować spotkania, może teraz w charakterze bardziej formacyjno – duchowym. Jaką formę przyjmą te spotkania, nie jest jeszcze jasne, ale wszystkich chętnych zapraszamy na te spotkania. Najbliższe będzie w niedzielę 4 września o godz. 19.15 w domu katechetycznym.

Czy planuje Ksiądz wyjazd do Panamy?

Jeszcze tak daleko moje osobiste plany nie sięgają. Myślę jednak, że dobrze by było, aby nasza parafia była reprezentowana na kolejnych ŚDM w Panamie.

 

Niedziela
   7.00, 9,00, 10.30,
   12.00, 18.00

Dzień powszedni
   7.00, 7.30, 18.00

Adoracja
Najświętszego Sakramentu

   pn-pt, 8.00-18.00

Nowenna
do NMP Nieustającej Pomocy

   środa, 17.45

Nabożeństwa okresowe
   17.15

                             więcej...

zobacz

Sakramenty

I Komunia Święta

Bierzmowanie

Poprzednia wersja strony

iii

strony 

     

 

 

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika w zależności od konfiguracji przeglądarki.